Staff List


Senior Management Team

Headteacher: Mrs Pauline Gavin

Deputy Head Teacher: Mrs Jane Wainwright

Assistant Head Teacher & Early Years: Mrs Kath Brown

Assistant Head Teacher & Year 3: Mrs Lisa McCaffrey

Assistant Head Teacher & Year 4: Mr Billy Waters

Assistant Head Teacher & Year 6: Mr David Needham

Nursery Manager: Miss Maria Harvey

Business Manager: Mrs Sian Meyrick

Inclusion/SEN Managers: Mrs Jane Wainwright / Mrs Kath Brown

Teacher in charge of Year 1: Miss Rebecca Machin

Teacher in charge of Year 5: Miss Lauren Schlesinger

 

Class Teachers

Nursery Managers: Miss Maria Harvey

Class 1: Mrs Faye Ingleson

Class 2: Miss Lilly Smith

Class 3: Miss Laurie McSkimmings

Class 4: Miss Alice Mosley

Class 5: Mrs Karen Ross

Class 6: Miss Rebecca Machin / Ms Sarah Appleton

Class 7: Mrs Lyndsey Smith

Class 8: Miss Rachel Hainsworth

Class 9: Miss Bex Dickinson

Class 10: Mr Paul Horsey

Class 11: Mr Jack Waddell

Class 12: Mr David Leadbeater

Class 13: Miss Emma Matley

Class 14: Miss Megan Hartnett

Class 15: Miss Paige Carroll

Class 16: Mr Tom Mulvihill

Class 17: Mr Tom Emmerson

Class 18: Mr Tom Blackburn

Class 19: Miss Lauren Schlesinger

Class 20: Mr Paul Embleton

Class 21: Mrs Kattie Dixon

 

Administration Staff

Bursar: Mrs Sian Meyrick

Administrators: Mrs Jo Drake / Mrs Lee Stead / Mrs Sarah Busby

Superinendent: Mr Dale Tumilty

Family Support Worker: Mrs Sue Handley

Extended Schools Strategic Leader: Mr Jonathan Roberts

Senior Cluster Family Support Worker: Ms Lucy Cane

TAMHS Counsellor: Mrs Tracy Buckle

 

Oasis Team

Oasis Co-ordinator: Miss Kim North

Oasis Class Teacher: Mrs Jeannette Waterhouse

Transition Support Worker: Miss Kayleigh Winstanley

 

Nursery and Support Staff

Deputy Nursery Manager: Miss Mary Stead

Nursery Staff:

Ms Zdenka Cisarova

Ms Zdenka Kissova

Miss Emma Howden

Miss Kate Bedford

Ms Lisa O'Brien

Mrs Kirsty Oliver

Class 1: Miss Melissa Saunders

Class 2: Mrs Jasbir Sagoo

Class 3: Mrs Rebecca Tramontano

Covering classes 1 - 3: Mrs Karen Meadmore / Mrs Gurbux Panesar

Class 4: Miss Emma Henty

Class 5: Miss Sarah Rusling

Class 6: Mrs Kath Morris

Covering classes 4 - 6: Mrs Danielle Riach

Class 7: Mrs Jo Megilley

Class 8: Mrs Cathy Close

Class 9: Mr Hayden Flynn

Class 10: Mrs Sue Bent

Covering classes 7 - 10: Mr Phil Symons

Class 11: Mr Chris Dawson

Class 12: Mr Arron McCaffrey

Class 13: Mrs Katerina Mocova

Covering classes 11 - 13: Ms Fiona Ivinson

Class 14: Mrs Carol Riley

Class 15: Mrs Alison Best

Class 16: Mrs Janet Roberts

Class 17: Mr David Middleton

Class 18: Ms Sam Dyer

Covering classes 14 - 16: Mr Steven Hoyle

Class 19: Mr John Cunningham

Class 20: Mrs Debbie Langan

Class 21: Ms Serena Byrne

Covering classes 10 - 21: Mrs Sheron Audus

 

Curriculum Responsibilities

Art: Miss Rebecca Machin

Design Technology: Mr Jack Waddell

Design Technology: Ms Sarah Appleton

Geography: Miss Lauren Schlesinger

Geography: Mr Tom Mulvihill

History: Mrs Lyndsey Smith

History: Miss Paige Carroll

ICT: Mr Paul Horsey

English / British Values: Mrs Kattie Dixon

Maths: Mr Billy Waters

Music: Mr David Leadbeater

P.E.: Mrs Faye Ingleson

P.E.: Ms Bex Dickinson

P.E.: Mr Tom Blackburn

P.E.: Ms Jenny Davies

PHSE / R.E.: Miss Collette Lawson

Science: Mr Tom Emmerson

Science: Mrs Joanne Fields

Science: Mrs Steph Eames

Special Education Needs Co-ordinators: Mrs Kath Brown / Mrs Jane Wainwright

School Council Co-ordinator: Mr Jack Waddell

Educational Visits Co-ordinator: Miss Collette Lawson

CPD Co-ordinators: Mrs Pauline Gavin / Mrs Lisa McCaffrey

Assessment & Records Co-ordinators: Mr David Needham / Mrs Jane Wainwright

Extended Schools Co-ordinators: Mrs Pauline Gavin / Miss Collette Lawson

Child Protection Co-ordinators:

Mrs Pauline Gavin / Mrs Kath Brown / Mrs Jane Wainwright / Mrs Lisa McCaffrey

Pupil Premium: Mrs Pauline Gavin / Mrs Lisa McCaffrey

 

The Governing Body

Chair of Governors (LEA Rep): Ms Sheila Banks

Headteacher: Mrs Pauline Gavin

Vice Chair of Governors: Mr Brian Thomas

Staff Governor: Mrs Lisa McCaffrey

Parent Governor: Mrs Ruth Oseme

Community Governor: Mr Saf Mohammed